Neşet Günal

1923′de Nevşehir’de doğdu.

EĞİTİM

İlkokulu Şereflikoçhisar’da okudu. Ortaokulda Nevşehir’e ailesinin yanına döndü. Kemal Zerrin’in desteğiyle Güzel Sanatlar Akademisi’ne kaydoldu.
Devlet bursu aldı. 1939 yılında başlayan ve yaklaşık yedi yıl süren Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ndeki eğitimi süresince sanatçı, Nurullah Berk, Sabri Berkel ve Leopold Levy’nin atölyelerinde çalıştı. Bu atölyelerde tanıştığı Nuri İyem,Turgut Zaim ve Avni Arbaş’tan etkilendi ve toplumsal gerçekçi üslubunu oluşturmaya başladı.

Sanatçı 1946 yılında Akademi’den birincilikle mezun olur ve aynı yıl İtalya bursunu kazanır. Fakat bürokratik birtakım engeller nedeniyle iki yıl sonra Paris’e gönderilir. 1946 yılında Unesco’nun Paris’te düzenlediği Modern Sanat konulu sergiye katılan Türk sanatçılar arasında yer alır. 1948 yılında Paris’teki sanat eğitimine başlayan Günal, Andre Lhote atölyesine girer ancak, Lhote’un öğretilerini beğenmeyerek, Fernand Leger’nin atölyesine geçer. Resimlerinde de Leger’in etkisi görülür.

1954 yılında Türkiye’ye geri dönen Günal, Akademiye asistan olarak atanır. Burada uzun yıllar çalıştıktan sonra 1970 yılında profesör olur. 1963′te ikinci kez yine Paris’e giden sanatçı, burada vitray ve goblen eğitimi alır. 1969 yılında 30.Devlet Resim Heykel Sergisi’nde “Kör Hasan’ın Oğlu”adlı çalışmasıyla resim dalında birincilik kazanan sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında pek çok karma sergiye katılır.

Sağlam desen yapısıyla doğup büyüdüğü Orta Anadolu’nun çorak topraklarını ve yoksul ama çalışkan insanlarını anlatan sanatçı, tekniği ve yorumuyla Türk resmine yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.